1970 yılında Ankara’da doğan Zerrin Tüfekçi , ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1987 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldu.  Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra 1993 yılında muayenehanesini açarak serbest diş hekimi olarak çalismaya başladı. Ekip çalismasinin önemini ve çalismalara katkısını görerek 1995 yılında Evrensel Ağız ve Diş Sağlığı Limited Şirketini kurdu.

  1995 yılında Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezinin düzenlediği kursa katılarak Temel Eğitim Sertifikası aldı ve bitirme tezini Avrupa Topluluğu ve Diş hekimliği Entegrasyonu üzerine verdi.

2007 yılında Estetik Dişhekimliği Akademisi İmplantoloji çalışma grubunun  sertifikasyon programını tamamladı.

2011 yılında Almanya’da Aachen Üniversitesinde Laser Mastership programını ve 2015 yılında İtalya’da İmplant Master’ı tamamladı. 2015 yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünden mezun oldu.

  1996 yılında Pekin’de düzenlenen 4.Dünya Kadın Kongresine Türk Diş Hekimleri Birliği’ni temsilen katıldı. Bir video prezentasyonu ve workshop düzenledi.

  Estetik Diş Hekimleri Derneği, Türk Oral İmplantoloji Derneği, Osteointegrasyon Akademisi Derneği, Diş Dostu Derneği üyesidir. İmplantoloji ve Estetik Diş Hekimliği ile yakından ilgilenmektedir.

Turyak Yaşlılık Konseyi Derneği Derneği yönetim Kurulu üyesidir. Yaşlılarla ilgili çalışmalarla yakından ilgilenmektedir. Çözüm Odaklı Koçluk , LMI ( Leadership Management Instituate) NLP Practitioner ve Diş hekimliğinde Hipnoz eğitimleri aldığı eğitimler arasındadır.

Halen kurucusu olduğu Evrensel Ağız ve Diş  Sağlığı Polikliniği’nde klinik çalismalarina ekibiyle birlikte devam etmektedir. Ayrıca UHTN Sağlık Turizmi şirketinin kurucu ortağı ve Sağlık Turizmini Destekleme Derneği’nin kurucu üyesi ve başkanıdır.

2007 yılında Periodontoloji Kongresi’nde arkadaşları ile beraber estetik ve implantla ilgili bir bilimsel poster sunmuştur.

Halen her ay yaınlanmakta olan çeşitli dergilere yazı yazmaktadır. İki hekim arkadaşı ile birlikte “Yeni İnsan” adlı bir kitap yazmışlardır. Kitap Doğan yayıncılıktan Mart 20015 de çıkmıştır.

Mezuniyetinden itibaren 200’ün üstünde mesleki seminer toplantı ve kongreye katılarak hayat boyu öğrenmeyi ilke edinmiş olan  Dt Zerrin Tüfekçi evli ve 2 çocuk annesidir.