Caz ve Rock Gitaristi, kompozitör, prodüktör ve eğitimci Onur Ataman müziğe 7 yaşında piyano dersleri alarak başladı.

1995 yılında kabul edildiği İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nı bitirdikten sonra 2001 yılında Lahey’deki Hollanda Kraliyet Konservatuarı Caz Gitar Bölümü’ne ilk Türk müzisyen olarak kabul edildi. 2006 yılında Hollanda hükümeti tarafından üstün yetenekli öğrencilere verilen “top talent” bursunu almaya hak kazandı.

Lisans ve master eğitimini ‘’onur’’ derecesi ile bitiren sanatçı daha sonra Hollanda’da Leiden Üniversitesi ve Belçika Ghent’te Orpheus Instute’de iki yıl doktora eğitimine devam etti. Doktora eğitimi boyunca İngiltere’de Royal College of Music ve Oxford Music Faculty’de caz müziğinin Türk Müziği ile entegrasyonu ve emprovizasyon üzerine araştırmalarda bulundu.

2015 yılından itibaren Türkiye’nin ilk eğitim ve kültür kanalı olan Motto Web TV’de programlar yapan Onur Ataman halen Ataman Müzik Atölyesinin de kurucusu ve yöneticiliğini yapmaktadır.
Doktora konusunun da bir devamı olan ”Caz ve İnovasyon” isimli eğitim ve seminerlerini Türkiye ve Avrupa`da çeşitli eğitim, sanayi kuruluşları ve şirketlerde geniş çaplı olarak gerçekleştirmektedir.